Forum BB - Dünyanın En Büyük Dostluk ve Bilgi Paylaşım Platformu Forum BB
Resimleri Çerçeveye Alma Kayit10

Forum BB Forumu'na hoşgeldiniz! Forumumuzdan Tam Olarak Yararlanabilmek İçin Lütfen Üye Olun Sadece 10 Saniyenizi Ayırarak Forumumuza Uye Olabilirsiniz ...

Eğer mevcut bir üyeliğiniz varsa lütfen alttaki "Üye Girişi" bağlantısına tıklayın.
Resimleri Çerçeveye Alma Kayit10

Forum BB Forumu'na hoşgeldiniz! Forumumuzdan Tam Olarak Yararlanabilmek İçin Lütfen Üye Olun Sadece 10 Saniyenizi Ayırarak Forumumuza Uye Olabilirsiniz ...

Eğer mevcut bir üyeliğiniz varsa lütfen alttaki "Üye Girişi" bağlantısına tıklayın.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dünyanın En Büyük Dostluk ve Bilgi Paylaşım Platformu Forum BB

AnasayfaPortalLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Çoğu bölümlerimiz emek hırsızlığı nedeniyle ziyaretçilere kapatılmıştır...
Kartal iddia'nın kapatılmasıyla ilgili açıklama için tıklayınız...
Satılık hesap tamamıyla forumumuzdan kaldırılmıştır.
Genel İstatistikler Eklendi...
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
Similar topics
En iyi yollayıcılar
Dj PcKopat
Resimleri Çerçeveye Alma EmptyResimleri Çerçeveye Alma I_voting_barResimleri Çerçeveye Alma Empty 
eyuoo
Resimleri Çerçeveye Alma EmptyResimleri Çerçeveye Alma I_voting_barResimleri Çerçeveye Alma Empty 
WeBMaSTeR
Mervoli
€scap€
rize5353
cevapmanyağı
bu-rock
CaYKeSh
cevreci08
En son konular
» LoL Cfg
Resimleri Çerçeveye Alma Icon_minitimeSalı 12 Ekim 2010 - 18:10 tarafından kayık07

» Adamın Biri
Resimleri Çerçeveye Alma Icon_minitimePaz 15 Kas. 2009 - 15:55 tarafından eyuoo

» Türkiye'de Ormanlar
Resimleri Çerçeveye Alma Icon_minitimeÇarş. 2 Eyl. 2009 - 18:06 tarafından ChiMaRiCKiZ

» 40 Türk Hastalığı =)
Resimleri Çerçeveye Alma Icon_minitimeSalı 1 Eyl. 2009 - 18:48 tarafından forumbb

» Çapkın Cüce
Resimleri Çerçeveye Alma Icon_minitimeSalı 1 Eyl. 2009 - 18:30 tarafından forumbb

» Küreselleştikçe ısınıyoruz
Resimleri Çerçeveye Alma Icon_minitimeSalı 1 Eyl. 2009 - 18:26 tarafından Dj PcKopat

» Algoritma (yöntem mantığı)
Resimleri Çerçeveye Alma Icon_minitimePerş. 13 Ağus. 2009 - 8:03 tarafından eyuoo

» Birinci Dereceden Denklemler
Resimleri Çerçeveye Alma Icon_minitimePerş. 13 Ağus. 2009 - 7:57 tarafından eyuoo

» Hypatia Ünlü Matematikçi
Resimleri Çerçeveye Alma Icon_minitimePerş. 13 Ağus. 2009 - 7:56 tarafından eyuoo

Anket
Aşk mı, Para mı, Başarı mı, Şans mı?
Başarı
Resimleri Çerçeveye Alma Empty37%Resimleri Çerçeveye Alma Empty
 37% [ 19 ]
Aşk
Resimleri Çerçeveye Alma Empty19%Resimleri Çerçeveye Alma Empty
 19% [ 10 ]
Para
Resimleri Çerçeveye Alma Empty17%Resimleri Çerçeveye Alma Empty
 17% [ 9 ]
Şans
Resimleri Çerçeveye Alma Empty27%Resimleri Çerçeveye Alma Empty
 27% [ 14 ]
Toplam Oylar : 52
Istatistikler
Toplam 141 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: bukleman

Kullanıcılarımız toplam 3434 mesaj attılar bunda 1569 konu
Kimler hatta?
Toplam 2 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 2 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 72 kişi Cuma 26 Ağus. 2016 - 1:04 tarihinde online oldu.

Resimleri Çerçeveye Alma

YazarMesaj
Dj PcKopat
Forum BB Admini
Forum BB Dostluk ve Bilgi Paylaşım Platformu
Forum BB AdminiForum BB Dostluk ve Bilgi Paylaşım Platformu
Dj PcKopat

Erkek
Yer : im yur: dum yok
İş/Hobiler : Admin
Lakap : PcKoPaT
Resimleri Çerçeveye Alma 85352110
Karakter Haliniz : Deli
Rep Gücü : 860783093
Rep Puanı : 637

Karakter Sayfası
Ödülleri: Yok

Resimleri Çerçeveye Alma Empty
MesajKonu: Resimleri Çerçeveye Alma   Resimleri Çerçeveye Alma Icon_minitimeSalı 19 Mayıs 2009 - 7:11

Fotoğraflara Çerçeve Ekleme

Bir fotoğrafa ya da bir resme çerçeve eklemek için bir çok yol vardır. Aslında mantığı öğrendikten sonra gerisi sizin hayal gücünüze kalmıştır. Bu dersimizde size 4 farklı şekilde çerçeve yapımını anlatacağım;

1.Yol:

Çerçeve eklemek istediğimiz fotoğrafı açıyoruz ve Image menüsünden Canvas Size seçeneğine giriyoruz. (Türkçe Photoshop kullananlarda Görüntü Menüsünde Tuval Boyutu seçeneği) ve Width (Genişlik) Height (Yükseklik) ayarı girmemiz gerekiyor. Yandaki seçenekte ise ölçü birimleri yer alıyor. Santimetre olarak ayar girebilmek için Cm seçeneğini işaretleyin. Örnekte de görüldüğü gibi Width ve Height değerine 1 cm veriyoruz.

canvas

Bu verdiğimiz rakamlar fotoğrafın mevcut ölçülerinin üzerine ekleyeceğimiz çerçeve boyutunu gösteriyor. En alt kısımda black olarak seçilen yer de ise çerçevenin rengini seçiyoruz. Ben siyah olarak seçtim ve seçtiğim fotoğraf:

kırıntı

Bu ayarları yaptıktan sonra bu hale geldi:

çerçeve

Sonuç olarak 1. adımda hangi ölçülerde hangi renk çerçeve atacağımızı öğrendik.

(Ekstra bilgi: Tekrar aynı işlemi yaparak 5 pixellik bir beyaz ve yine 1 cm’lik siyah vererek böyle bir sonuç da elde edebiliriz. Herşey sizin hayal gücünüze kalmış.)

olympos

2.Yol:

Bu sefer fotoğrafımıza daha ilginç bir hava vereceğiz. Ben buna Blur Çerçeve diyorum. Fotoğrafımızı açıyoruz ve hemen bir adet layer kopyasını çıkartıyoruz. (Layer listesi bölümünde background olan fotoğrafınızı tutup aşağıdaki çöp kutusunun hemen yanındaki simgenin üzerine bırakıyoruz ve aynı fotoğraftan iki farklı layer oluyor.)

layers

1. layer seçiliyken Filter menüsünden Blur => Gaussian Blur veriyoruz. Ve Radius ayarını 3.0 pixel yapıyoruz.

gaussian

2. layer seçili iken Edit menüsünden Transform => Scale seçeneğini işaretliyor ve üst tarafta çıkan ayarlardan W ve H ayarlarını %80 yapıyoruz.

wh

Yine 2.layer’a sağ tıklayıp Blending Options ‘a giriyoruz. Ve stroke seçeneğinden ara çerçevemizin boyutunu ve rengini seçiyoruz. Ben bu örnek fotoğrafa uygun olarak 1pixel boyutunda beyaz bir ara çerçeve ekledim.

stroke

Bu işlem sonucunda elde edilen blur çerçeveli çalışmamız:

blur

Evet artık çok farklı çerçeveler ekleyebiliyoruz. Bu öğrettiklerimizin aynısını uygulamak zorunda değilsiniz. Çerçeve boyutunu, rengini herşeyi değiştirebilirsiniz, ben sadece temel bilgi olsun diye örnekliyorum. İsterseniz blur şekilde fon olması için başka bir fotoğraf da kullanabilirsiniz.

3.Yol:

Photoshop’un vazgeçilmezi brush‘lar yardımı ile çok daha farklı çerçeveler üretebilirsiniz.

En güzel çerçeveler için buraya tıklayınız.

Yukarıdaki linkten girdiğiniz Deviantart sitesindeki çerçeveler listelenmiştir. İstediğiniz çerçeveye tıklayarak açılan sayfasında sol tarafta bulunan download butonundan bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Brush kullanımı hakkında bilgi almak içinde Brush Kullanma Rehberi ‘ni bir ziyaret edin. Brush kullanımı tamamıyla hayalgücünüze kalmış birşeydir.

4.Yol:

Arama motorlarının görsel bölümlerinde çerçeve ya da frame gibi aramalar yaparak bulduğunuz çalışmaları da değerlendirebilirsiniz. Ben örnek olarak Google görseller bölümünde frame olarak aradım ve çıkan sonuçlardan örnek olarak bunu seçtim:

frame

Şimdi gelelim bu çerçeveyi nasıl kullanabiliriz?

Çerçeve fotoğrafını bilgisayarımıza indirip photoshop’ta açıyoruz ve ilk işimiz hemen layer’ın bir kopyasını çıkartmak. Ardından Magic Wand ToolMagic Wand Tool‘u seçip beyaz alana bir tıklama yapıyoruz. Bu sihirli tuş sayesinde bütün beyaz alanı seçmiş oluyoruz ve delete tuşuna basarak orayı siliyoruz.

Hangi fotoğrafı çerçevelemek istiyorsanız onu da photoshop’ta açıyorsunuz ve Move Tool move tool ile fotoğrafı tutup çerçeve fotoğrafının bulunduğu pencereye sürükleyip bırakıyoruz. 3. layer olarak taşıdığımız fotoğraf var olacaktır ama biz onu Layer listesinde background ve background copy isimli iki layer’ın arasına taşıyalım. Artık çerçeve önde fotoğrafımız da arkada olmuş oldu.

layerss.jpg

Çerçevenin boyutu büyük kaldıysa küçültebilir ya da sizin fotoğrafınızı çerçeveye uygun büyültebilirsiniz. Hangi parça uyumsuz geldi ise Move Tool‘u seçip (Bu arada üst bölümde bulunan Show Transform Control seçeneği seçili olursa köşegenleri görebilirsiniz.)

show.jpg

Artık istediğiniz fotoğrafın köşelerinden tutup büyültme ya da küçültme işlemi yapabilirsiniz. (Önemli Not: SHIFT tuşuna basılıyken köşeleri çektiğinizde orantılı işlem gerçekleştirecektir.)

Sonuç olarak fotoğrafı çerçeveye eklediğimizde böyle bir sonuçla karşılaştım:

çerçeve

Fotoğrafın hepsi gözükmediği için fotoğrafın layer‘ı seçiliyken Move Tool ile köşesinden tutup ufaltıyorum ve sonuç:

çerçeve

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana

İyi dersler

https://forumbb.yetkin-forum.com

Resimleri Çerçeveye Alma
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Resimleri Buruşuk Yapma Efekti
» Ben 10 Resimleri Arşivi 2
» Mysql Kolayca Yedek Alma..!